1992
ראשי » הפורום להנגשת השכלה גבוהה منتدى إتاحة التعليم العالي أمام المجتمع العربي » כנסי הפורום مؤتمرات المنتدى » העמקת תוכנית ההנגשה לחברה הערבית ומקומה בתוכנית הרב־שנתית של ות"ת לשנים 2022–2017

העמקת תוכנית ההנגשה לחברה הערבית ומקומה בתוכנית הרב־שנתית של ות"ת לשנים 2022–2017

 

סיכום הכנס:

"עקב כניסת החברה הערבית באופן הולך וגדל להשכלה הגבוהה, אנחנו חושבים שהמוסדות צריכים להשתנות בכל הרמות: הניהולית, האקדמית, הסימלית. תכנית ההנגשה צריכה להיות מוטמעת בכל המחלקות ויש לעשות זאת בצורה סיסטמטית. את ההנגשה סיימנו ואנחנו עוברים לשלב חדש, שלב של העצמת החברה הערבית". כך פתחה פרופסור יפה זילברשץ, יו”ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במל"ג את הכנס שעסק בהעמקת תוכנית ההנגשה לחברה הערבית ומקומה בתוכנית הרב־שנתית של ות"ת לשנים 2017-2022. בכנס שנערך ב-10/1/18 במכון ון ליר, עבור חברי הפורום לקידום השכלה גבוהה בחברה הערבית.

פרופסור זילברשץ הציגה את הנתונים העדכניים, וסיפרה כי שנת הלימודים הנוכחית נפתחה עם 16.1% ערבים הרשומים במוסדות ההשכלה הגבוהה. תכנית ההנגשה עומדת ביעדים, והנושא ממשיך להיות בקדמת הבמה של התכנית השנתית של המל"ג- ות"ת.

פרופסור שי לביא, ראש מכון ון ליר הטעים בדבריו כי כניסתם ההולכת וגדלה של ערבים להשכלה הגבוהה מקדמת את האקדמיה. כמכון, הוא אמר, אנו רואים את התכנית מן ההיבט המהותי שלה, מהות של צמיחה ושל הפוטנציאל של העמקת הקשר בין יהודים וערבים. פרופסור לביא סיפר על המהלך שהוביל החוג למשפטים בתל אביב, חוג שהוא היה חבר בו, מהלך פרואקטיבי לקלוט סטודנטים ערבים ולסייע להם להצליח. שינוי מהותי, הוא אמר, אפשרי רק בזכות רצון אמיתי, זיהוי האינטרס ונכונות לעבודה סבלנית ועיקשת.

פרופסור מונא מרון, יו"ר ועדת ההיגוי של תכנית ההנגשה הצביעה על היעדים לשנים הקרובות באומרה שעל התכנית להמשיך להעמיק ולחלחל לכל חלקי המוסד.  היא פתחה והדגישה את חשיבות הקליטה של סגל אקדמי וסגל מנהלי במוסדות, הגברת היקף הסטודנטים הלומדים להייטק, התמודדות עם היקפי הנשירה הגבוהים בקרב ערבים, וקראה למוסדות לעשות קמפיינים שיווקיים בערבית. מרון קראה למוסדות לזכור שעליהם לחזר אחרי הסטודנטים הערבים, בהיותם קהל יעד מרכזי שהולך וגדל. מוסדות בהם ישנו היקף נמוך של סטודנטים ערבים צריכים להשקיע יותר ולהגיע אליהם, גם כדי לסייע לסטודנטים היהודים והערבים להכיר ולהסיר את המחסומים.

ארן זינר מרכז בכיר בתחום חברה קהילה ומכינות, ות"ת, הציג את תמונת המצב העדכנית של הלומדים לתארים השונים בסוגי המוסדות השונים. הציג את החסר בסטודנטים לתואר שני במוסדות עם תזה , המשפיע על חסר בדוקטורנטים ובמסיימי ומסיימות דוקטורט. למצגת המלאה ולנתונים :ארן זינר- תמונת מצב ינואר 18.

בכנס הציגה פרופסור סיגל אלון מאוניברסיטת תל אביב את מחקריה על מודלים של הגברת השונות באמצעות תכניות של העדפה מתקנת, ופרופסור מונא ח'ורי-כסאברי הציגה מודל מקיף להטמעת מדיניות של קמפוס מגוון המתבצע בהובלתה באוניברסיטה העברית. המודל מוצג כאן: אתגרי הקמפוס המגוון פרופסור ח'ורי כסאברי.

 

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*