1992

פרופסורים עתרו לבג"ץ: בטל את ההפרדה המגדרית באקדמיה

פרופסורים עתרו לבג"ץ: בטל את ההפרדה המגדרית באקדמיה

אקדמאים בולטים עתרו הבוקר בשנית נגד התוכנית לשילוב חרדים באקדמיה, בטענה שלמועצה להשכלה גבוהה אין סמכות חוקית לאשר הפרדה מגדרית ולהגביל את עבודתן של מרצות בשל מינן.

העתירה גובשה בעקבות החלטת המל"ג במאי האחרון להמשיך את התוכנית עד לשנת 2022. על פי ההחלטה, מעתה יוכלו גם סטודנטים בעלי רקע דתי־לאומי או חרדי־לאומי ללמוד בתוכנית שהוגדרה עד כה לחרדים בלבד, וכן יחל ניסוי לפתיחת כיתות נפרדות לנשים ולגברים בתוך הקמפוסים. העותרים, בהם חוקרים מובילים בתחומם המכהנים במשרות ניהוליות באקדמיה, מבקשים להחזיר את הדיון בהפרדה המגדרית לבית המשפט. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד חגי קלעי ואוהד רוזן, מוסבר כי כיום ישנם כ–20 מוסדות להשכלה גבוהה המציעים "מערך לימודי המיועד לאוכלוסייה החרדית שבו סטודנטים מופרדים על סמך מינם, ובמרביתם מרצות נשים שלא מורשות ללמד סטודנטים גברים". לדבריהם, כיום "הפכו מסגרות אלו לדרך המלך ואף לברירת המחדל של המל"ג לעידוד השכלה גבוהה לציבור החרדי. אלפי סטודנטיות וסטודנטים מוסללים מדי שנה למסלולי לימוד בהפרדה".

בשם הרצון לשלב את הציבור החרדי בהשכלה הגבוהה, הסבירו העותרים, "הפכה תפיסה הרואה בהשמעת קול אשה באוזני גברים פגיעה בטוהר המידות לעמדה מקובלת על האקדמיה הישראלית". המוסדות המפעילים תוכניות ללא נשים פועלים על בסיס ההכרה של המל"ג, ובהתאם לאישוריה. אלא שלפי העותרים, למל"ג אין סמכות חוקית לאשר מסלולים בהפרדה מגדרית, או לאפשר למוסדות להגביל את עבודתן של מרצות בשל מינן. "כבודן וזכותן לשוויון של נשים, סטודנטיות ומרצות הוא שעומד על הפרק", כתבו העותרים, וקראו לבית המשפט לקבוע כי "בכל הנוגע להשכלה הגבוהה – נפרד אינו שווה".

בהתייחס לאישור האחרון להארכת התוכנית נטען בעתירה כי השימוע הציבורי שקיימה המל"ג נערך באופן לא תקין ולא שקוף, וכי לא הוצעו חלופות להמשך התוכנית. עוד טוענים העותרים כי למרות התחייבות המל"ג להגביל את ההפרדה המגדרית לכיתות הלימוד, היא לא עמדה בהתחייבותה.

ד"ר יופי תירוש, מרצה בכירה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב העומדת בראש רשימת העותרים, אמרה ל"הארץ" כי הצעדים שעושה המל"ג מכוננים למעשה מערכת מקבילה של השכלה גבוהה בתנאי הפרדה. "אם הדבר הזה לא ייעצר, בעוד עשר שנים נגלה ששיעור ניכר מהסטודנטים בישראל ילמדו בהפרדה מגדרית — חרדים, חרד"לים, דתיים־לאומיים, מסורתיים, וגם מי שפשוט לא ירצה להתמודד עם הרמה הגבוהה של מסלולי הלימוד הרגילים".

החלטת המל"ג בנושא עוררה מחאה במערכת האקדמית. בחודש שעבר בלם סנאט אוניברסיטת בן גוריון מהלך לפתיחת מסלולי לימוד נפרדים לגברים ולנשים, והחליט על הקמת ועדה שתבחן את הנושא ותביא את המלצותיה לאישורו. השבוע הצטרפו למחאה גם סטודנטים לתארים מתקדמים, שיותר מ–600 מהם חתמו על עצומה שלפיה הם יסרבו לשמש בכל משרת הוראה במסלול שתהיה בו הפרדה מגדרית. ב–2015 קבע בג"ץ בדיון בעתירה דומה כי על המל"ג לנהוג בשקיפות רבה יותר בנושא, ולאפשר לציבור לשטוח את טענותיו לפני שתחליט על המשך התוכנית לשילוב חרדים. בית המשפט המליץ אז לעותרים למחוק את עתירתם אך קבע שיוכלו לפנות אליו שוב בעתיד.

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*