1992
ראשי » הקמפוס המגוון- כללי التنوع في الحرم الجامعي – عام » מן העיתונות من الصحافة: » חברי המל"ג, תהיו גזענים עם לב/ עודה בשאראת/ מאמר דעה בעקבות הקמת מכללה ערבית

חברי המל"ג, תהיו גזענים עם לב/ עודה בשאראת/ מאמר דעה בעקבות הקמת מכללה ערבית

חברי המל"ג, תהיו גזענים עם לב/ עודה בשאראת
פורסם ב"הארץ" 30.10.2017.

בתחילת שנות ה–70 פירסם הסופר אמיל חביבי את ספרו: "הכרוניקה המופלאה של היעלמות סעיד אבו אל־נחס אל־מֻתַשאאִל" ("האופסימיסט" בתרגום לעברית). בדומה לחביבי, בא לי כרגע לכתוב סיפור לא פחות דרמטי: "הכרוניקה המופלאה של היעלמות האוניברסיטה בנצרת".

כידוע, הממסד בישראל לא אומר "לא", במיוחד כשמדובר בענייני רוח — הרי מדובר כאן במנהיגי עם הספר. אך הממסד המשומן הזה מוציא את הנשמה של מי שמבקשים להקים אוניברסיטה, כך שלמען בריאותם הנפשית הם מוותרים על מבוקשם. מספרים על אחד שלווה מחברו עשרה שקלים, ביום השני בא אל החבר ואמר בהתלהבות: נכון שאני חייב לך עשרה שקלים? תלווה לי עוד עשרה ומחר אחזיר לך 20, והחבר נתן. ביום העשירי, ובאותה התלהבות אומר הידיד: נכון שאני חייב לך מאה שקלים? ולפני שהמשיך ענה המלווה: אתה לא חייב לי כלום, רק תעזוב אותי.

זה מה שקרה לאוניברסיטה המיוחלת בנצרת. כמעט 50 שנה שמנהיגי החברה הערבית בארץ נאבקים להקמתה ושום דבר לא זז. הרים של מלים, התכתבויות, הבטחות, ישיבות, ועדות — וכשסוף סוף הכירו במוסד האקדמי נצרת, שללו ממנו את המימון (בדומה למי שנתבקש לשחות כשהוא כפות ידיים ורגליים). אחרי שהשמיצו והתעללו במוסד האומלל, בתואנה שהרמה האקדמית שלו נמוכה והתשתיות אינן עונות על הקריטריונים, יצא השר נפתלי בנט במכרז להקמת מכללה אקדמית בעיר ערבית. גם שם חזר אותו ריטואל, גם שם המוסדות שניגשו למכרז, ביניהם האוניברסיטאות חיפה ובר־אילן, אינם עונים על הקריטריונים. ומאז, כבר שנה וחצי לא שומעים על המכרז. מוות מסתורי כזה מופיע רק בסרטי האימה של היצ'קוק.

והנה, לאחרונה פירסם ערוץ 10 תחקיר על האפרטהייד המלבלב בקריה האקדמית אונו, שבה לומדים סטודנטים ערבים בנפרד, במבנה אחר. מהתחקיר מתברר, כי אחרי שקמה צעקה החזירו אותם לבנייני המכללה, אך ההפרדה בכיתות נשמרת. מברוק ח"כ בצלאל סמוטריץ' — המורשת שלך, שהתחילה בחדרי היולדות, מגיעה לאוניברסיטה.

ואולם, הפצצה הוטלה בסוף הכתבה: הכתב עומרי מניב בישר, כי בהצבעה טלפונית אישרה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) למכללה הגזענית להקים מכללה אקדמית בעיר ערבית. ובכן, אלה הבשורות לערבים: הממסד לא רוצה שבעיר ערבית תוקם אוניברסיטה, אפילו לא תחת חסותה של אוניברסיטה ותיקה. ובמקום זאת מטילים את המלאכה על מכללה גזענית, וכל זה נעשה במשאל טלפוני, עניין של עשר דקות.

בעיני רוחי הופיע ילד גוסס מרעב באפריקה ומולו, בעולם הראשון השבע, אם שדוחפת כפית לפיו של בנה. זה ילד וגם זה ילד. לכן, אני מבקש רק קצת התחשבות. אנא, חברי המל"ג הנכבדים, אל תספרו על עשר הדקות שבהן אישרתם הקמת מכללה לאלה שהקדישו לשווא עשרות שנים מחייהם למען הקמת אוניברסיטה בנצרת. בבקשה, תהיו גזענים עם לב.

האם אתם תופשים מה קורה כאן? הלימודים של בנינו, בבת עינינו, יופקדו בידי גזענים שלא אכפת להם מהרמה האקדמית שלהם, ורק בצע כסף מניע אותם.לא רק אפרטהייד, גם בצע כסף. "גם תמרים גרועים וגם שקילה גרועה", אומרים הערבים. רמה אקדמית מבישה ומחיר בשמים. וכמו במקרה של המלווה שוויתר על כספו, הערבים יוותרו על המתנה הגזענית שהמל"ג העניקה להם.

טוב שיש לנו משענת בקרב הגויים, שפותחים את שעריהם בפני בנינו. ואילו כאן אם יש גרגר של כבוד אנושי, על חברי המל"ג להתפטר ולבקש סליחה, לא מהערבים, אלא מהערכים האוניוורסליים שנוצרו וקודמו בעולם, בין היתר בזכות יהודים שהיו בין ראשי המבשרים עליהם.

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*