1992
ראשי » תשתיות מוסדיות- התאמת הקמפוס الخطّة المؤسّسيّة » הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה

בשבוע האחרון התעוררה סערה בעולם האקדמי ובתקשורת סביב הקוד האתי שגיבש פרופ' אסא כשר, לבקשת שר החינוך בנט, והוא מכיל הוראות נרחבות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי. בנט פנה לפני כמה חודשים לפרופסור כשר, שחיבר את הקוד האתי של צה"ל, וביקש ממנו לכתוב קוד אתי להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. בנט יביא את הקוד האתי לאישור המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג).

לקריאת המסמך המלא לחצו כאן.

מאז פרסומו, מספר גופים פרסמו תגובה לקוד האתי.

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) הודיע כי הוא מתנגד בתוקף לקוד האתי שחיבר פרופ' כשר והגדיר אותו "אוסף של כללים מוכתבים שלטונית על מכלול הפעילויות האקדמיות". לקריאת ידיעה שפורסמה בעניין באתר ור"ה לחצו כאן.

לאחר שוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה)  פרסם ועד ראשי המכללות (ור"מ) הודעה ובה נאמר: "חירות הביטוי של הסגל האקדמי, כמו גם זו של הסטודנטים, היא זכות מוגנת ומובטחת במוסדות להשכלה גבוהה ואין לפגוע בה בשום אופן. לכל מוסד יש אוטונומיה לנסח ולהפעיל קוד אתי אקדמי, בהתאם לתפיסותיו ועל כן קוד אתי ממלכתי בהגדרה אינו הכלי ההולם לקביעת נורמות התנהגות במוסדות להשכלה גבוהה".

נשיא המדינה מר רובי רבלין התבטא כנגד הקוד האתי. בטקס הענקת פרס וולף בכנסת, הנשיא אמר כי "לא נוכל לבנות מערכות משגשגות וחיוניות של מחקר ופיתוח מדעיים של יצירות אמנותיות מעוררות השראה אם לא נטפח, באופן אקטיבי – (בחינוך ובהסברה) מערכות המעודדות את השונה, השנוי מחלוקת, היוזם והבלתי צפוי ואינן רק מתגוננות מולו". לכתבה לחצו כאן.

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל הגיב בחריפות לפרסום הקוד האתי ואמר כי "אלו מסוג המהלכים שרק ההיסטוריה תשפוט. נפגשנו עם פרופ' כשר כשזה ניגש לכתוב את הדו”ח והבהרנו חד משמעית: אנחנו אמנם נעמוד על כך שכך סטודנט יחוש בטוח להביע את עמדותיו וזהותו מבלי לחשוש שהדבר יפגע בו, אך לא במחיר של השתקה ופגיעה בחופש הביטוי". לקריאת ידיעה בנושא לחצו כאן. ולדברים שנשא בנושא ראו כאן.

המכון הישראלי לדמוקרטיה הוציא מכתב לשר החינוך ולחברי המל"ג; למטה תוכלו לקרוא את המכתב אשר משווה את הצעת הקוד של אסא כשר להסדר האמריקאי.

מכתב תגובה לקוד האתי להשכלה הגבוהה .

השוואת קוד אתי ישראל וארצות הברית.

 

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*