1992

שילוב בין קורסים אקדמיים וסדנאות דיאלוג- עמותת כפר רעות-סדאקה באקדמיה

עמותת "כפר רעות-סדאקה" מקיימת מאז שנת 2005 את התכנית האקדמית, במסגרתה נערכים קורסים אקדמיים לסטודנטים והשתלמויות נושאות גמול לאנשי הוראה, במוסדות אקדמיים שונים ברחבי הארץ. הקורסים מיועדים לסטודנטים ואנשי חינוך ערבים ויהודים, והם מבוססים על סדנת דיאלוג בין קבוצות בקונפליקט, בשילוב עם לימוד תאורטי של גופי ידע רלוונטיים. מטרה ראשונה של התכנית היא לייצר דיאלוג אשר שובר את חומת הניכור והבורות, יוצר הכרות עם הסיפור והצרכים של בני הקבוצה השנייה, מעלה את המודעות החברתית והפוליטית, ומאפשר תהליכים של בחינה עצמית ושינוי עמדות. היא לייצר בקרב הנהלת וסגל המוסדות בהם היא מתקיימת הכרות עם גישת העבודה הזו, הכרה בחשיבותה, ומחויבות לקיומה.

הקורסים הם בני 4 שעות סמסטריאליות לפחות, ומתקיימים בשני ערוצים במקביל – שעתיים סמסטריאליות בהן נערכות הרצאות בתחומי הידע של הקורס, ושעתיים לסדנת הדיאלוג. חלק מהקורסים נוצרו במיוחד על ידי המוסד האקדמי עבור הפרויקט, וחלקם היו קיימים ונמצאו מתאימים לשילוב הסדנא. הרכב המשתתפים בקורס צריך להיות מאוזן מספרית מבחינת שתי קבוצות הלאום. הסדנא מונחית על ידי שתי מנחות – ערביה ויהודייה, והיא מתקיימת בשתי השפות – עברית וערבית. התהליך נבנה דרך דיונים במליאה (כל המשתתפות/ים בקבוצה), עבודה בקבוצות קטנות, פעילות חווייתית, דינאמיקה קבוצתית ושיתוף, בשילוב עם טקסטים, סרטים או סיור.

"באתי עם דעות שנחשבות למאוד קיצוניות וטעונות רגשית… אני יוצאת עם תחושה שונה מאד ומוזרה אפילו. לא שיניתי בקיצוניות את דעותיי, אבל שמעתי דברים אחרים, שגם אתם הייתה לי סוג של הסכמה, למרות שאם הייתי שומעת אותם במקום אחר ולא בסדנה אני חושבת שהייתי מתנגדת ולא הייתי מוכנה לשמוע. תודה רבה על שינוי מחשבתי מסוים ועל פתיחות לידע שלא מושמע בכלי התקשורת הישראלית". [משתתפת יהודיה בקורס "שיח נשי בין-תרבותי", החוג למדעי-ההתנהגות, מכללת עמק יזרעאל, 2008]

 

מסגרת הפרויקט

במהלך שנות קיום התכנית השתתפו בה מעל ל-1,000 סטודנטיות/ים ונשות חינוך, בחוגים שונים בחמישה מוסדות אקדמיים: אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית לחינוך גורדון בחיפה, המכללה לחינוך על שם דוד ילין בירושלים, המכללה לחינוך אורנים ומכללת עמק יזרעאל. התכנית מממשת את מטרתה הראשונה ברמת הצלחה גבוהה, וכן יוצרת לאורך השנים מחויבות הולכת וגדלה של המוסדות האקדמיים. כלומר, ההשפעה על המשתתפים בקורסים השונים היא ישירה ומידית. לעומתה, ההשפעה על המוסדות המארחים היא איטית והדרגתית, ומושפעת מטווח גורמים רחב.

המלצות של שותפינו באקדמיה

  • מתוך המלצתו של ד"ר יובל יונאי, מרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה, אוניברסיטת חיפה:

"…מהניסיון המצטבר שלי בניהול קורסים אלו ובהשוואתם לקורסים אחרים אותם לימדתי (באותו נושא או בנושאים אחרים) אני יכול להעיד בוודאות, שסדנת הדיאלוג יצרה חוויה חינוכית ייחודית, שיש לה חשיבות רבה גם להבנה מעמיקה יותר של הסוגיות התיאורטיות והמחקריות בהן עסקנו בקורס… הצלחת הקורסים הללו נובעת במידה רבה מהמקצועיות של המנחות מטעם "כפר רעות סדאקה". זה לא קל לנהל מפגשים של סטודנטים יהודים ופלסטינים ולדון בצורה ישירה ופתוחה בנושאים כה טעונים כמו הסכסוך היהודי-פלסטיני – הגורמים למלחמות בין העמים, יחסי הכוח בחברה הישראלית העכשווית, סטריאוטיפים שליליים של "האחר" ועוד. המנחות התמודדו בצורה ראויה להערצה עם מתחים אלו והצליחו לתעל את האנרגיות המתלהמות לחוויה לימודית וחינוכית של הבנת נקודת המבט של הצד השני, פחדיו, שאיפותיו ובעיקר אנושיותו היומיומית הקרובה כל כך לזו של הצד השני.

אני חושב שחוויה כזו חשובה לכל פלסטיני ויהודי שחיים בישראל, ומהווה הכנה טובה למפגשים שיהיו לבנות הקבוצה ולבניה בהמשך החיים וגם לאזרחות טובה יותר. כאמור, הצלחת המפגשים היא הודות להתלהבות המקצועית, למחויבות ולמיומנות של המנחות מטעם עמותת "כפר רעות-סדאקה" שיזמה את השילוב של מפגש הדיאלוג בקורס, ושצברה ניסיון רב בניהול מפגשים כאלו. אני חושב שכל מי שיכול לשלב מפגש כזה בקורס שלו או בפעילות אחרת שהוא מארגן חייב לקפוץ על ההזדמנות ולעשות זאת".

  • מתוך המלצתה של פרופ' עליזה שנהר, נשיאת מכללת עמק יזרעאל בשנותיה הראשונות של התכנית:

"…The workshops provided the students with the opportunity for unique encounters in a supportive and mediated environment. They facilitated a journey into attitudes and emotions and offered an opportunity to review and revise individual attitudes and opinions. The deliberations unveiled the complexity and multi-dimensionality of the bi-national reality. This invaluable hands-on experience in conflict resolution, informed deliberations and attentiveness and considerateness contributed to bridging the rift between Jewish and Arab Israeli women.

A related by-product of the workshop and the cross-national discourse were the introduction of a gender-based approach to the subject matters of the Palestinian-Israeli conflict, awareness to the power relations in Israeli society in general and to the gender relations in particular.

I am very proud and supportive of the workshop, and therefore I would strongly and wholeheartedly recommend to other academic institutions to engage in collaborative teaching and educational projects with Friendship Village".

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*