1992
ראשי » הקמפוס המגוון- כללי التنوع في الحرم الجامعي – عام » מן העיתונות من الصحافة: » שר החינוך נפתלי בנט יוזם כללים מנחים להתבטאויות פוליטיות של מרצים באקדמיה

שר החינוך נפתלי בנט יוזם כללים מנחים להתבטאויות פוליטיות של מרצים באקדמיה

שר החינוך מינה את פרופ' אסא כשר לגבש המלצות לניסוח הכללים. בנט: "מחויבים לשמור על זכות הסטודנט ללמוד מבלי שיחויב להאזין להטפה פוליטית". יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות לא עודכן

שר החינוך נפתלי בנט ופרופסור אסא כשר
שר החינוך נפתלי בנט ופרופסור אסא כשראוליבייה פיטוסי וקובי גדעון/באובאו

שר החינוך, נפתלי בנט, מינה את פרופ' אסא כשר לגבש המלצות לכללי אתיקה למוסדות להשכלה גבוהה "בנושא פעילות פוליטית ואקדמית", בניסיון לצמצם השפעה פוליטית של השמאל בקמפוסים.

בשנים האחרונות העלו ארגוני ימין טענות רבות על פוליטיזציה באקדמיה. הנושא נידון גם בוועדת החינוך של הכנסת כמה פעמים. בדיון האחרון ביולי תקף יוזם הדיון ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) את ראשי האוניברסיטאות על כך שהם אינם מטפלים במרצים הישראלים הקוראים לחרם אקדמי.

במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) התקבלו בשנים האחרונות כמה החלטות בנוגע לפוליטיזציה של החיים האקדמיים. בדצמבר 2010 קיבלה המועצה החלטה בדבר "הכרה בחשיבות העליונה של החופש האקדמי והמצוינות האקדמית, ומתוך שלילה מוחלטת של ניסיונות פוליטיזציה בחיים האקדמיים". ההחלטה כוללת חמישה עקרונות, על פיהם "יש לדחות כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה" ו"למנוע מצב בו סטודנטים או מרצים יסבלו מדחייה, השתקה, הדרה או אפליה". אולם לטענת גורמים העוסקים בנושא, עקרונות אלו לא תורגמו לתקנות אופרטיביות שימנעו את הפעילות הפוליטית באקדמיה.

כעת, החליט שר החינוך בנט למנות את פרופ' כשר "לגבש הצעה לאמות מידה וכללי אתיקה בנושא פעילות פוליטית ואקדמית". בכתב המינוי ששלח היום (חמישי) בנט, אשר הופץ גם לחלק מחברי הכנסת החברים בוועדת החינוך, נכתב כי "לאחרונה מגיעות אליי בתפקידי כיו"ר המל"ג תלונות רבות בדבר תופעות מתמשכות של חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. כפי שבא לידי ביטוי גם בהחלטות עבר של המועצה להשכלה גבוהה, יש למנוע מצב בו סטודנטים או מרצים יסבלו מדחייה, השתקה, הדרה או אפליה בשל זהותם או בשל השקפותיהם האישיות, ובכלל זה עמדותיהם הפוליטיות".

צנזר ספר על רומן יהודי-ערבי
העביר מיליונים לחו,ל ללימודי יהדות
הסדיר אפליה בתקצוב הכשרת מורים ערבים
הרחיב את שוברים שתיקה מבתי הספר
הרחיב לימודי יהדות מכיתה א'
גיבש ספר אזרחות שנוטה לתכנים דתיים
גנז פרויקט לניטור גזענות בבתי הספר

עוד נכתב בכתב המינוי כי "החופש האקדמי מחייב כל מוסד לחתור ולחשוף בפני הסטודנטים מבט מקיף ככל האפשר של נתונים, תיאוריות, השקפות וטיעונים רלוונטיים. כולנו גם מחויבים לשמור על זכות הסטודנט ללמוד במוסד להשכלה גבוהה מבלי שיחויב להאזין להטפה פוליטית שאין לה דבר עם לימוד התחום המסוים".

 בנט מציין כי החלטת המל"ג מ-2010 "בלתי ניתנת להפעלה כמעט, שכן היא נעדרת אמות מידה וחסרת פירוט באשר למרכיבים השונים והסוגיות המורכבות העולות מיישומה. על רקע זה אני ממנה אותך (פרופסור אסא כשר, ח"ל) לגבש ולנסח המלצות למל"ג בדבר עקרונות להתנהלות אתית ראויה של המוסדות בתחומי הממשקים בין פעילותם האקדמית ופעילות פוליטית שיהוו מעין קוד אתי להתנהלות הראויה במקרים אלו".

בנט הקציב לכשר ארבעה חודשים להשלמת גיבוש ההמלצות, וכתב לו כי הוא מבקש ממנו לפגוש את ראשי הגופים של הסטודנטים ולפנות אל הציבור כדי לקבל הצעות.

החלטת בנט נראית כמתקפה חזיתית על האוניברסיטאות, ולפי בדיקת "הארץ" עם כמה ראשי אוניברסיטאות, בנט לא עדכן אותם או התייעץ איתם בנושא. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא השוהה כעת בחו"ל, אמר ל"הארץ" כי כלל לא הכיר את ההחלטה למנות את כשר לגבש קוד אתי. יש לציין כי בנט אמנם נתן לכשר את כתב המינוי, אך סביר כי כאשר יגובשו ההמלצות הן יצטרכו לעבור למליאת המל"ג לצורך אישורן.

זו לא הפעם הראשונה מאז כניסתו לתפקיד שבנט נכנס לעימות עם האוניברסיטאות, אולם בחודשים האחרונים נראה היה כי יחסי הצדדים הגיעו לרגיעה. המחלוקת הקודמת היתה פיטוריה של סגנית יו"ר המל"ג הקודמת, פרופ' חגית מסר-ירון, ומינויה של ד"ר רבקה ודמני-שאומן במקומה. במחאה על כך, בפברואר בשנה שעברה התפטרו שישה מחברי המועצה להשכלה גבוהה, כולם מאוניברסיטאות המחקר. לאחר מכן הגיעו הצדדים לפשרה וועד ראשי האוניברסיטאות הסכים להעביר לבנט רשימה של הצעות למינויים חדשים למל"ג, מלבד נשיא מכון ויצמן שהודיע כי לא יציע נציג מטעם המוסד. מאז מינוי חברי המל"ג החדשים נראה היה כי נרגעו הרוחות, ואולם הצעד החדש של בנט עלול להסעיר שוב את הרוחות.

מלשכתו של השר בנט נמסר בתגובה: "אקדמיה היא מוסד חינוכי ולא כלי להטפה פוליטית והשר לא ייתן שיהפוך לכזה. השר פנה לפרופ' כשר על מנת להסדיר את התנהלות המוסדות באשר לפעילות הפוליטית המתקיימת בתוכם. לכשיגובשו ההמלצות הן ייבחנו בקפידה".

טרם התקבלה תגובה מטעמו של כשר.

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*