1992
ראשי » כלים ותכניות ממוקדי מיומנויות למידה » מכינות קדם אקדמיות البرامج التحضيريّة قبل الأكاديميّة » מכינה לעתיד: תכנית בת שנה לבוגרי תיכונים ערבים, המכללה האקדמית תל אביב-יפו

מכינה לעתיד: תכנית בת שנה לבוגרי תיכונים ערבים, המכללה האקדמית תל אביב-יפו

המכללה האקדמית של תל אביב-יפו מפעילה תכניות התערבות רבות לצמצום פערים בתחום החינוך כדי לעודד את השתלבותן של קבוצות מודרות – באופן ספציפי של האוכלוסייה הערבית – בשוק העבודה, ולחזק את השפעתן בחברה בישראל. המכללה עובדת עם ילדים ובני נוער ערבים ביפו החל מבית הספר היסודי ועד לרמה האקדמית, כדי לספק מענה מקיף וכולל לצרכים השונים – אקדמיים, חברתיים-תרבותיים ואף פסיכו-נפשיים – בכל צומת בחיים.

המעבר מתיכון למכללה/אוניברסיטה הוא שלב קריטי המהווה מכשול עבור צעירים ערבים, ואחראי לחלק ניכר מן הפערים בהשכלה בין ערבים ליהודים. תכנית הדגל של המכללה ״המכינה לעתיד״ עונה לחסמים המבניים העיקריים, אשר מרכיבים את המכשול הזה:

  • חסמים לימודיים, הנובעים מן הפערים המתמשכים בין מערכת החינוך הערבית ליהודית ;
  • כישורי שפה. לבוגרי תיכונים מערים מעורבות יש בעייה כפולה מכיוון שאין להם שליטה ברמה הנדרשת לא בעברית ולא בערבית ;
  • ניכור תרבותי המשפיע על סיכויי ההשתלבות וההישרדות בסביבה יהודית, נוסף על מכשולים תרבותיים ׳רגילים׳ של דור-ראשון ללימודים אקדמיים (תחושת זרות אל מול מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ) ; וכן
  • פערים כלכליים, המשפיעים הן על היכולת לממן לימודים ועל הצורך בפרנסה במהלך הלימודים.

כידוע, גם חסמים מערכתיים ׳מתלבשים׳ על חסמים מבניים אלה. כך למשל הבחינה הפסיכומטרית מוטה מבחינה תרבותית ולשונית, קורסי ההכנה אליה יקרים ואינם מותאמים ללומדים הערבים.

המכינה לעתיד היא תכנית ייחודית בהיקפה ובמתכונתה, המכשירה בוגרי תיכונים ערבים ללימודים אקדמיים. התכנית בת שני הסמסטרים מחליפה את הבחינה הפסיכומטרית, ובמקום להשקיע בהכנה לבחינה לבדה, מספקת הכנה מקיפה ללימודים אקדמיים ברמה הלימודית, חברתית ותרבותית.

קראו עוד

unnamed

המכללה האקדמית תל אביב יפו- מכינה לעתיד pdf

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*