1992
ראשי » אודות » הפורום לקידום השכלה גבוהה בחברה הערבית

הפורום לקידום השכלה גבוהה בחברה הערבית

אודות הפורום حول المنتدى

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) והועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) הכריזו ב-2013 על תכנית להנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסייה הערבית בישראל, המגובה בתקציב רב שנתי מטעם הות"ת ובתכניות ייעודיות לביצוע באוניברסיטאות ובמכללות המתוקצבות. בכל מוסד אקדמי מונו אחראים ורכזים המיישמים תכניות אלה בפועל – מכינות, חונכות אישית, הכוון לימודי ועוד.

מכון ון ליר, בשותפות עם המל"ג, הקים פורום קבוע של העומדים בראש היחידות האקדמיות העוסקות ביישום התכנית ושל הרכזים הפועלים בשטח. מטרת הפורום היא לפתח קשר מקצועי בין בעלי התפקידים במוסדות השונים על מנת לשפר את התכניות המוצעות והמתקיימות, לבנות מודלים מצליחים המותאמים לצורכי האוכלוסיות השונות אליהן מכוונת התכנית ולשדרג את המאמצים להשגת המטרה.

חברי הפורום נפגשים מאז ראשית 2014 במליאה או בקבוצות קטנות עפ"י תחומי העיסוק שלהם ובהתאם לפריסה הגאוגרפית.

אתר זה נבנה עבור חברי פורום זה ועבור כל מי שמבקש לקדם את האתגר החשוב הזה.

أقام معهد ڤان لير في القدس، بالتعاون مع لجنة التخطيط، منتدى لرؤساء الوحدات الأكاديميّة التي تعمل على تطبيق البرامج وللمركّزين الميدانيّين. الهدف من المنتدى هو تطوير الروابط المهنيّة بين أصحاب الوظائف في المؤسّسات المختلفة بغية تحسين البرامج المختلفة والبرامج التي يجري تنفيذها، وبناء موديلات ناجحة تجري ملاءَمتها لاحتياجات الفئات السكّانيّة المختلفة التي يتوجّه إليها البرنامج، وتعزيز المساعي لتحقيق الهدف. يضمّ المنتدى نحو مئة عضو، بعضهم ثابت، والبعض الآخر يتبدّل بحسب الوظائف التي يشغلونها في المؤسّسات الأكاديميّة.
يلتقي أعضاء المنتدى المسؤولون والمركّزون منذ مطلع العام 2014 في مؤتمرات تُعقد بكامل الهيئة، أو في مجموعات صغيرة تبعًا لمجالات العمل والتوزيعة الجغرافيّة. تُعقد هذه المؤتمرات بالتعاون الكامل مع لجنة التخطيط والموازنة، وتتناول المواضيع التي تقف على أجِنْدة منفّذي الخطّة. تدور النقاشات حول السياسات الطويلة الأمد لبناء حرم جامعيّ متنوّع بشريًّا، وحول المعضلات والتحدّيات اليوميّة، والسبل الخلّاقة لتطبيق الخطّة، وموديلات النجاح المختلفة. في الكثير من اللقاءات، يشارك ناشطون من جمعيّات مدنيّة تأخذ دوراً في مساعي النهوض بالتعليم العالي في المجتمع العربيّ، وفي تغيير المُناخات السائدة في المؤسّسات الجامعيّة.
في هذا الجزء، بوسعكم العثور على تلخيصات للمحاضرات والنقاشات التي دارت في مؤتمرات المنتدى.

 

טרכטנברג

בכנס ההשקה של הפורום נשא מנואל טרכטנברג את הדברים הללו:

 

עמיתי,

ברצוני לשלוח את ברכותיי אליכם, המשתתפים ואל הצוות המארגן מטעם ות"ת-מל"ג וגברת שרה אוסצקי לזר ממכון ון ליר של אירוע משמח זה של השקת פורום האחראים והרכזים של התכנית להרחבת הנגישות לחברה הערבית במוסדות האקדמיים.

הרחבת הנגישות, במובנה המהותי ולא כאמירה שאין לה יסוד ומעשה, היא מטרה עליונה בחשיבותה לנו, המבקשים לחיות בחברה הישראלית רבת הגוונים. מדובר באתגר משמעותי, הדורש רגישות רבה, סובלנות ונחישות. אני שמח ומברך על כך שאתם נוטלים חלק ומצטרפים לדרך זו של קידום האפשרויות המהותיות לבני האוכלוסיה הערבית להשתלב באופן מכובד, תורם וראוי, איש ואישה על פי כישוריהם ושאיפת ליבם, במשק ובחברה הישראלית.

כלי חשוב להתמודדות עם אתגר זה, היא ההידברות והשיח. לא רק אל מול החברה הערבית, הסטודנטים והסגל, אלא גם בין המוסדות האקדמיים עצמם, בשיתוף ידע, הצלחות וקשיים שיאפשרו התקדמות משותפת מוצלחת יותר, אל עבר המטרה.

על כן, שמחתי במיוחד לשמוע על קיומו של הפורום, והצטערתי על שלא אוכל לנכוח בהשקתו. עם זאת אני סמוך ובטוח כי הצוות המוביל, בראשות מרב שביב סמנכ"ל לתכנון וארן זינר, מרכז בתחום חברה קהילה ומכינות באגף התקצוב של ות"ת, אשר עושים מלאכתם בצורה נאמנה ומסורה, יובילו יום זה באופן מוצלח, ואני מאחל לכולכם יום פורה ומעניין.

תודה לכם ובהצלחה רבה,

פרופ' מנואל טרכטנברג

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*