1992

קבוצת דיון צעד לפני כולם

תכניות אוריינטציה הינן דבר יחסית חדש בחלק מן המוסדות. מפעילי התכניות מעלים הצלחות וקשיים בתכניות הללו, ונראה שקושי מרכזי הוא לעודד סטודנטים להשתתף בתכניות מסוג זה. בדיון שערכנו ב- 2015 בכנס ון ליר עלו הנקודות הבאות כנקודות חשובות:

בקבוצה נכחו נציגי המוסדות השונים והציגו ממצאים המנוסחים כאן בקצרה. יוצגו רק ממצאים של מוסדות שהפעילו בשלב זה את התכנית ונכחו בדיון:
מרב סולומון אוניברסיטת בן גוריון :התכנית מופעלת מספר שנים (השנה 50 סטודנטים). יצירת הקשר על מנת לגייס את הסטודנטים נעשית הרבה פעמים דרך ההורים. הסטודנטים מגיעים רק לשבוע (רובם לא בדואים), וישנים במעונות.
נעשה חיבור לשירותי התמיכה ומי שמגיע ל"צעד לפני כולם" יודע לצרוך את השירותים של היחידה להרחבת הנגישות.

דליה בן רבי מכון ברוקדייל: במהלך מחקר המכינות שנעשה על ידי ברוקדייל אחת הדרכים האפקטיביות לגרום לתלמידים להשתתף בתכניות התמיכה, הייתה הבנייה של תכניות התמיכה בתוך מערכת הלימודים מעלה את ההשתתפות.

נציג אוניברסיטת ת"א : הופעל השנה: 300 עברו את התכנית (מתוך 500 שהתחילו).
גיוס : נעשה ע"י שיחות טלפוניות (בשפה הערבית), אסטרטגיית הגיוס לתכנית הייתה לבקש מהתלמידים לחתום על התחייבות שתשמור להם מקום בתכנית – כך ההשתתפות בתכנית מותגה כמשהו תחרותי. התלמידים חולקו על פי הפקולטות השונות, ניתנו 2 קורסי ליבה (נבחר ע"י הפקולטה), רטוריקה, שפה, אוריינטציה למוסד ובניית מערכת שעות.
היו 7 קבוצות לפי תחומי לימוד השונים. הקורסים הועברו ע"י מתרגלים מהפקולטה, ניתן חונך אישי על 6-7 סטודנטים, הקורס התקיים בין שבועיים לשלושה. קיים קושי בשל מועדי החגים לבצע תכנית של מעל לשבועיים – שלושה.
הפקולטה בוחרת מבין חברי הסגל נאמן פקולטה (בעדיפות על נאמן מהחברה הערבית), אשר אמור לייצג את צרכי הסטודנטים בפני ההנהלה. בנוסף בכל כיתה של נציג כיתה.

שי סרוגו וד"ר רביע חלאילה מכללת צפת: התכנית מתבצעת במהלך יולי-ספטמבר: ביולי-אוגוסט, התכנית מתמקדת במתן אסטרטגיות למידה ובמהלך ספטמבר בתגבור שפות. השתתפו 100 סטודנטים. מחצית מהם חויבו להשתתף בתכנית. תכנים נוספים: חיבור חברתי והכרת המוסד. בנוסף במסגרת הקורס ניתן תגבור במקצועות מיוחדים ובעברית.שתי נקודות חשובות נוספות:
1. כתיבת עבודות ועבודה מדעית פחות נחוץ בשלב זה.
2. צריכים לדבר עברית, רטוריקה וכו'.

להלן מצגות של תכניות שונות לדוגמא:

מצגת אוניברסיטת בר אילן 

מצגת מכללת עמק יזרעאל 

 

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*