1992

מכללת אחווה- פרויקט הסטודנטים, יוצרים יחד מציאות – סדאקה רעות

פרויקט הסטודנטים, יוצרים יחד מציאות – סדאקה רעות

 

פרויקט הסטודנטים של סדאקה רעות במכללה האקדמית אחווה הינו פרויקט אשר מתקיים מזה ארבע שנים ובמסגרתו פועלות קבוצות דיאלוג ועשייה של סטודנטים יהודים וערבים במכללה. כל קבוצה מורכבת מכ-16 סטודנטים, מחציתם יהודים ומחציתם ערבים כאשר הקבוצה נפגשת לאורך כל השנה ועוברת פעילויות שעוסקות בין השאר בהכרות מעמיקה בין המשתתפים, בנושא של זהות, בהיסטוריה של המקום ובהיסטוריה האישית-משפחתית ובמאבקים שונים לצדק ושויוון שמתקיימים בחברה בישראל. במהלך הפרויקט משתתפים הסטודנטים בסמינר המתקיים על פני סוף שבוע אחד ובו נפגשות כלל קבוצות הסטודנטים של סדאקה רעות המגיעות מקמפוסים שונים ברחבי הארץ. בנוסף עוברים הסטודנטים שני סיורים המפגישים אותם עם קהילות מקומיות ועם ידע מעמיק על ההיסטוריה וההווה של מקומות שונים בארץ. בעבר התקיימו סיורים ביפו, בלוד ובנגב. בסוף השנה הקבוצה מוציאה לפועל יחד יוזמה בתוך הקמפוס אשר מהווה תוצר של פעילות הקבוצה במהלך השנה.

בנוסף, מידי שנה מקבלים מספר סטודנטים בוגרי התוכנית מלגת התמחות אשר מאפשרת שנה של למידה והתמחות בתוך סדאקה רעות, לקיחת אחריות על פעילויות שונות של הארגון בקמפוס ולקיחת חלק בהכשרה שנתית של כלל העובדים והמתנדבים בארגון.

סטודנטים צעירים מהווים שכבה ייחודית ובעלת יכולת להשפיע ולעצב את פני המציאות החברתית והפוליטית בישראל. כמנהיגי המחר ישנה חשיבות רבה לכך שסטודנטים יהודים וערבים יחשפו לנקודות מבט אלטרנטיביות ביחס לסכסוך, יקיימו דיאלוג, ייזמו פעילויות ויטפחו שותפות מתוך סולידריות.

במציאות העכשווית של החברה בישראל, כמעט ואין מרחבים של שותפות אזרחית המאפשרים לשתי הקהילות לקדם יחד חזון אזרחי, חברתי ופוליטי.

הקמפוסים במוסדות הלימוד להשכלה גבוהה הם בדרך כלל הפעם הראשונה שבה יהודים וערבים נפגשים כשווים זה לזה. מפגש זה טומן בחובו פוטנציאל לקונפליקט ומתח בין שני הצדדים, אולם בה בעת יכול לאפשר לסטודנטים ללמוד על שותפות ועל דרכים להשגת הסכמה.

פרויקט הסטודנטים של סדאקה רעות נוסד על מנת לעסוק בקונפליקט הישראלי-פלסטיני בצורה חינוכית ומובנית בתוך קמפוסים ולאפשר אינטראקציה משמעותית בין סטודנטיות/ים ערביות/ים ויהודיות/ים. התכנית נבנתה במיוחד לסטודנטיות/ים ומטרתה לייצר תרבות של דיאלוג ואקטיביזם.

 

 

סדאקה רעות- שותפות ערבית יהודית, נוסדה ב 1983-על ידי קבוצת סטודנטים יהודים וערבים, שהיו שותפים לחזון של חברה המבוססת על צדק, שוויון ושותפות. פעילות התנועה מתמקדת בחינוך פוליטי ואקטיביזם של בני נוער וצעירים, לצד יצירת קהילת פעילים דו-לאומית המקדמת שינוי חברתי. אנו מאמינים כי סטודנטים, צעירים ובני נוער צריכים להוביל לשינוי המציאות בארץ.

 

כתוב\י תגובה

لن يتم نشر البريد الإلكتروني . الحقول المطلوبة مشار لها بـ *

*